12 Ekim 2009 Pazartesi

Yeni sürümlerde bizi neler bekliyor?

İş yoğunluğum nedeni ile uzun zamandır pasif kalmıştım. Şimdilerde yavaş yavaş bir şeyler üretmeye başladık yeniden.

Herkesin en çok merak ettiği konu 3.0 sürümü ne zaman gelecek. İnanın tam zamanını bende bilmiyorum ama kafama takılan noktaları ekip içinde çözersek yakın zamanda yeni sürümleri göreceğimizi söyleyebilirim. Yeni sürüm üstünde bazı noktaları daha çok incelemeye başladık. Önceki sürümlerin üstüne daha güzel ürünler sunabilmek için kafa patlatmamız gerekti.

Yeni sürümde neler mi gelecek? Kısaca anlatmaya çalışayım.

Öncelikle 2.0 sürümünde ilk örneğini gördüğümüz grafiksel sürümün daha gelişmişi ve tam ekranı kaplayan modeli hazırlanıyor. Görsel açıdan yine tatmin edici olmayabilir ama en azından 2.0 dakine göre daha iyi olacak.

Usb sürümden kuruluma destek sağlanacak. Hatta sabit diskten kurulum seçeneklerini de koymak için çalışmalar yapacağım. Bu sayede cd den ya da dvd den kurulum yapmayı sevmeyenleri de memnun etmeye çalışacağız.

Yeni sürümde ki en büyük değişikliklerden biri de birden fazla çeşitle piyasaya çıkmamız olacak. Kde4'ü içeren sürüm dvd ile hafif sürüm ise Lxde masaüstü ile gelecek. Her iki sistemde aynı paketlerle tasarlanacağından dolayı sıkıntı yaşanmayacak. Hafif sürümü kuranlar gerekli diğer paketleri de kurarak Kde4 içeren sisteme kavuşabilecekler.

Sistemi tasarlarken yine medya özelliklerine elimden geldiğince özen göstereceğim. Bu konuda diğer arkadaşlarımda fazlası ile destek verecektir zaten.

En büyük sıkıntımız olan paket geliştirme işleri konusunda somut bir gelişme yok. Sadece gereken paketleri güncelleyip, ihtiyaç olan paketleri yan depolardan sisteme dahil edeceğiz.

Sistem yönetim arayüzleri projeleri de geliştiricilerini beklediği için yakın zamanda herhangi bir gelişme beklenmiyor.

Ayrıca yeni sürümde bazı özel istekleri de yerine getirmeye çalışacağım ama bunu gerçekleştirmeden açıklamak istemiyorum doğrusu.

Ayrıca sizlerin de maddi manevi her türlü desteğinize ihtiyacımız olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Özellikle donanımsal açıklarımızı kaptmamız bize büyük yarar sağlayacak.

Şimdilik aklıma gelen yenilikler bunlar. Zaman içerisinde diğer gelişmeleri de sizlere buradan aktaracağım.

2 yorum:

  1. çalışmalarınızda başarılar diliyorum.kesinlikle truva linux un devam ettirilmesinden yanayım.lapis linux vardı.gnome masa üstünü kullanan.şu an resmi web sitesine giremiyorum.galiba hosting süresi doldu.lapis linux un şu an ki vaziyeti üzücü.aynı şeyin truvalinux için de yaşanmaması temennisindeyim.kolay gelsin diyorum.

    YanıtlaSil
  2. Truva'yı devam ettirmek için elimizden geleni yapıyoruz ama yeterli gelmiyor bazı şeyler. Daha çok destek lazım bu tür projelere.

    Lapis hızlı girdi ama çabuk ayrıldı piyasadan. Bu süreç çok sancılıdır. Yeterli destek yoksa devam etmesi mucizelere bağlıdır.

    YanıtlaSil