28 Haziran 2010 Pazartesi

3.0'a göç başlıyor...

Uzun zamandır pek yazamıyorum. Biraz tembellik biraz yoğunluk. :D Lafı uzatmadan son gelişmelerden bahsedeyim.

Makinemde uzun yapmak istediğim ama teknik nedenlerden dolayı yapamadığım sürüm terfisi işine başladım. Yedeklerimi yavaş yavaş alıyorum. En kısa zamanda da Slackware 13.1 tabanlı Truva 3.0'ı makineme kurup yapılandırmalarına başlayacağım.

Bildiğiniz gibi Slackware 13.0 ile beraber txz paket sistemine geçti ve bizim bütün altyapımızı alt üst etti :D Adem arkadaşımızın Python dili ile geliştirdiği paket deposu oluşturma betiği ve buna bağlı işler bir anda atıl vaziyete düştü. Paket deposunu dosyalarını oluşturmadaki sıkıntıyıda sağolsun Abdullah arkadaşımız bildik yollardan halletti.

Sürümün gecikmesindeki en büyük sebeplerden biri budur. Şoku atlatıp kendimi toplayana kadar da baya zaman geçti. Artık büyük oranda uyum sağladık. Tek tük sorunlar ve onları gideriyoruz.

Paketler konusunda çok büyük çalışmalar yerine gereken paketleri ekleme ve düzenleme, paket deposunu ayakta tutma gibi işlere ağırlık vereceğim. Yan depolar ihtiyacımızı büyük oranda karşılayacak zaten. Gücümüzü sistem kullanımını kolaylaştırmaya harcamak daha mantıklı çünkü.


3.0 ne zaman çıkar diye soruyor olabilirsiniz. Bunu bende bilmiyorum ama elimden geldiğince kısa sürede hazır hale getirmeye çalışacağım.

Sezgin arkadaşımızda var gücü ile hem beni gaza getirmeye devam ediyor hem de dokümantasyon sistemine katkıda buluyor, tanıtım yapıyor,...

Diğer arkadaşları da bir kez daha aktif katılıma davet ediyorum. Truva benim, senin ya da onun değil hepimizin. Sahip çıkalım ya da kendi haline bırakalım...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder